Program archive

2021

  • Programm 21.-25.9.21 - A week with Tristan Honsinger Our long gone samurai of dental floss swings back for a 5-day residency at dear old Topsi. Be prepared for sessions, concerts, workshops and exhibitions. All details below.  Dienstag – Donnerstag 21.-23.9 Sessions with Tristan Honsinger (Cello, Voice).The ensembles will be put together on the spot depending on who is… Continue reading Programm 21.-25.9.21
  • Programm 14.-18.9.21 - Dienstag 14.9 Oùat trio play Per Henrik Wallin Simon Sieger – piano Joel Grip – double bass Michael Griener – drums More about Per Henrik Wallin below Mittwoch 15.9 Oùat trio play Per Henrik Wallin Simon Sieger – piano Joel Grip – double bass Michael Griener – drums More about Per Henrik Wallin below Donnerstag… Continue reading Programm 14.-18.9.21
  • Programm 7.-11.9.21 - Dienstag 7.9 Andreas Röysum – clarinet Alexander von Schlippenbach – piano Antonio Borghini – bass Michael Griener – drums Mittwoch 8.9 Andreas Röysum – clarinet Anil Eraslan – cello Joel Grip – bass Hogir Göregen – percussion Donnerstag 9.9 Andreas Röysum – clarinet Anil Eraslan – cello Joel Grip – bass Jan Leipnitz- drums Freitag… Continue reading Programm 7.-11.9.21
  • Programm 1.-4.9.21 - Mittwoch 1.9 Last chance to hear Niklas Fite this time about: Axel Dörner – trumpet Joel Grip – kontrabassNiklas Fite – guitar/banjo Donnerstag 2.9 Der Lange SchattenAntonio Borhini – contrabajo Michael Thieke – clarinet Håvard Wiik – piano Freitag 3.9 & Samstag 4.9 Die Nächte der GnawaFür den 5. und 6. Teil von die Nächte… Continue reading Programm 1.-4.9.21
  • Programm 24.-28.8.21 - Dienstag 24.8 Matt Mottel #1 opening set:Mik Quantius (Koln) – keyboards, voc, with Megumi Eda (Berlin) – movement/performance set 2:Matt Mottel – keytar, 3 string guitar Kevin Shea – drum set Andrea Parkins – electronics Audrey Chen – voc & electronics Henrik Munkeby Nørstebø – trombone Mittwoch 25.8 Matt Mottel #2 two sets:Matt Mottel – keytar,… Continue reading Programm 24.-28.8.21
  • Programm 17.-21.8.21 - Dienstag 17.8. !Mof!Aya! ft. Luke Stewart John Dikeman – saxophone Aleksandar Škorić – drums Luke Stewart – bass Mittwoch 18.8. 2 nights curated by Nick Dunston & Michael Thieke #1 Duo & Quartet Nick Dunston – bassMichael Thieke – clarinet Nick Dunston – bassMichael Thieke – clarinetWeston Olencki – tromboneMichael Griener – drums Donnerstag 19.8. 2… Continue reading Programm 17.-21.8.21
  • Programm 10.-14.8.21 - Dienstag 10.8 Czajka & Puchacz + Axel Dörner Kaja Draksler (SI) – prepared piano and percussion Szymon Gasiorek (PL) – drums, percussion and electronics + Axel Dörner – trumpet Mittwoch 11.8 1st set:Steve Heather & Sam Hall – drum duet (followed by, no break, just Steve and Sam leave the stage, Dirar and Jasper jump on)… Continue reading Programm 10.-14.8.21
  • Karkhana’s friends (3.-7.8.) - Karkhana's friends: Mazen Kerbaj, Sharif Sehnaoui, Marina Cyrino, Sam Shalabi, Maurice Louca, Adham Zeidan, Tony Elieh, Michael Zerang, Frank Gratkowski, Aya Metwalli, Magda Mayas, Tony BuckDie Nächte der Gnawa: Habib Belkziz, Zakaria Izoubaz, Rabii Rezgaoui, Rachid Lamouri, Mehdi Madhouni
  • Hit and Run - An allen Wochenenden im August 2021 fahren jeweils 4 MusikerInnen des ATPs mit dem Regionalexpress in verschiedene Orte in Brandenburg und spielen dort spontane Konzerte in Bahnhofsnähe.
  • Göregen-Ersalan 30.07.-31.07.21 - Back to Topsi Pohl: Hogir Göregen, Anil Eraslan, Nick Dunston

2020

Exhibitions 

January 14-18 2020: Die Verwandlung. Collective photo exhibition curated by students from Stockholm

February 4-8 2020: Lena Czerniawska

11.2-1.3 2020. Jörg Hasheider, Ancestry, Wall installation, mixed media, 50 pieces.

On Stage

Full Program 2020 as PDF

Thursday – Saturday 2. – 4. January. 2020

Three nights of Tristan Honsinger and his music.
Hook, Line and Sinker

Every night the quartet Hook, Line and Sinker will share the stage with guests.
Axel Dörner / trumpet Tobias Delius / saxophone Antonio Borghini / double bass Tristan Honsinger / cello

Tuesday & Wednesday 7-8 January 2020

A new quartet put together by Anil Eraslan.

Sylvain Kassap, clarinet
Michael Griener, drums
Antonio Borghini, bass
Anil Eraslan, cello

Thursday 9 January 2020

Conny Bauer – trombone

Matthias Bauer – bass

Dag Magnus Narvesen – drums

Friday 10 January 2020
Simon Sieger – piano
Joel Grip – bass

Michael Griener – drums
Plays Ellington/Blanton

Saturday January 11, 2020
BLYTHILL
Pierre Borel – sax
Simon Sieger – piano, tuba
Joel Grip – cello
Michael Griener – drums

plays Arthur Blythe & Julius Hemphill

Monday January 13, 2020

Jasper Stradhouders – guitar

Luca Marini – drums

Dirar Kalash – saxophone

Tristan Honsinger – cello


Tuesday – Saturday 14-18 January 2020

Klub Demboh plays Sun Ra
Five nights of original audio visual polyphony

Simon Sieger, tuba, piano

Tristan Honsinger, cello
Joel Grip, double bass
Michael Griener, drums
Antonio Borghini, double bass
Mia Dyberg, saxophone
Pierre Borel, saxophone
Carina Khorkhordina, trumpet
Frauke Nowak, voice, movements
Korhan Erel, electronics (only on 16th and 17th)
Marie Takahashi, viola (not on 15th)

Axel Dörner – trumpet (two nights only)

Sasha Markvart – polyvox (only on 15th)

Franziska Hoffmann – violin (only on 15th)

The Berliner collective Klub Demboh goes in the galaxies of history and celebrates the music of pilot composer and improviser Sun Ra. Under the expert supervision of Simon Sieger [FR]. www.klubdemboh.com

Tuesday – Saturday 21-25 January 2020

Eponj
Five nights of strings
Anil Eraslan, cello
Antonio Borghini, double bass
Marie Takahashi, viola

A new string trio of exaggerated silent bars, acoustic noise elements, minimalistic structures, new music influences, energetic groovy songs and more.

Monday 27 January 2020

Reanimation Orchestra
ELO MASING, violin
GUILHERME RODRIGUES, cello
MARIE TAKAHASHI, viola
CAROLINE CECILIA TALLONE, hurdy gurdy
INGÓLFUR VILHJÁLMSSON, contrabass clarinet
JD ZAZIE, field recordings
AME ZEK, prepared guitar

An international open-structured multidisciplinary group of musicians united by their desire to blur the boundaries between the roles of composer, interpreter and improviser.

Tuesday – Saturday 28.1 – 1.2 2020
Marthe Lea Band
Norwegian week at Topsi!

Marthe Lea – Saksofon
Andreas Røysum – Klarinett
Hans Kjorstad – Fiolin
Egil Kalman – Bass
Anton Jonsson – Trommer
with guests:
Axel Dörner – trumpet (31.1)
Tristan Honsinger – cello (30.1)

Michael Griener – drums (1.2)

A Norwegian joyous quintet playing intense improvisations drawing inspiration from traditional folk musics.

Tuesday – Saturday 4 – 8 February 2020

Emilio Gordoa is back! After one year as artist in residence in Moers he will curate 5 concerts presenting some of his projects and new ideas.

+ Exhibition of Lena Czerniawska!

Day1
February 4th

Emilio Gordoa – vibraphone solo

Mazen Kerbaj – trumpet
Mike Majkowski – double bass
Emilio Gordoa – vibraphone
Andrew Lafkas – double bass

Ignaz Schick – turntable
Carl Ludwig Hübsch – tuba
Emilio Gordoa – bass drum & perc.

Day2
February 5th

Michael Thieke – clarinet
Emilio Gordoa – snare drum, feedbacks
Lena Czerniawska – live drawings

Felipe Araya – cajón
Eric Bauer – electronics
Emilio Gordoa – snare drum
Carina Khorkhordina – trumpet

Day3
February 6th

Emilio Gordoa – bass drum, electronics
Kamil Korolczuck – modular synthesizer

Sunk Pöschl – drums
Axel Dörner – trumpet
Emilio Gordoa – vibraphone

Day4
February 7th

Emilio Gordoa – vibraphone
Dag Magnus Narvesen – drums

Andrea Parkins – accordion, electronics
Emilio Gordoa – vibraphone
Biliana Voutchkova – violin

Day5
February 8th

Joke Lanz – turntable
Steve Heather – drums
Emilio Gordoa – vibraphone

Nicola Hein – guitar
Emilio Gordoa – vibraphone

Tuesday February 11 2020

Chaise & Chaiselongue

Tristan Honsinger – cello 

Joel Grip – bass

End of Tour!

AND, Exhibition opening (19:00): Jörg Hasheider, Ancestry, Wall installation, mixed media, 50 pieces

Wednesday February 12 2020

Marcello Busato – drums

Andrew Lafkas – double bass

Markus Krispel – saxophone

Ido Bukelman – solo guitar and bowed banjo

Thursday – Saturday February 13-15 2020

curated by Michael Griener

Thursday, 13. Februar 2020

Richard Koch – trp

Fabiana Striffler – violin

Declan Forde – p

Jan Roder – b

Michael Griener – dr

Friday, 14. Februar 2020

Fink-Werkeverzeichnis

Johannes Fink – cello

Rudi Mahall – bcl, cl

Jan Roder – b

Michael Griener – dr

Saturday, 15. Februar 2020

Rudi Mahall – bcl, cl

Alex v. Schlippenbach – b

Antonio Borghini – b

Michael Griener – dr

Tuesday – Saturday, February 18 – 22 2020

Multi instrumentalist and composer Frank Gratkowski (saxophones, flutes) will present five nights with some of his projects and ad hoc encounters.

Frank Gratkowski – alto sax, sopranino sax, bass clarinet, contrabass clarinet, Bb clarinet, flute and bass flute

Tuesday 18.2.

1. Set: trio with

Miako Klein – contrabass recorder

Mazen Kerbaj – trumpet 

2. Set: Duo with

Ignatz Schick – turntables 

Wednesday 19.2.

1. Set: »The Sopraninos« Duo  with

Harri Sjöström – sopranino sax

2. Set: Quartet with 

Tobias Delius – tenor sax and clarinet

Reza Askari – bass

Steve Heather – drums

Thursday 20.2.

1. Set: »Instant Songs« Duo with

Sebi Tramontana- trombone 

2. Set: Trio with

Tobias Delius – tenor sax, clarinet 

Achim Kaufmann – piano 

Matthias Bauer – Bass 

Friday 21.2.

1. Set. Trio with

Andrea Parkins – electronics 

Axel Dörner – trumpet

2. Set. Trio with

Kalle Kalima – guitar

Oliver Potratz – bass

Christian Marien – drums

Saturday 22.2.

1. Set Trio with

Richard Scott – analog electronics 

Michael Vorfeld – percussion 

2. Set. Quartet with

Sebi Tramontana – trombone

Achim Kaufmann – piano

Steve Heather – drums

Tuesday – Saturday, February 25 – 29 2020

Great american saxophone player Michael Moore is the curator of this week. A rare chance to listen to him meeting and playing with the Berlin scene.

25.2.

Michael Moore – alto sax, clarinet

Achim Kaufmann – piano

Greg Cohen – bass

Moritz Baumgärtner – drums

26.2

Michael Moore – alto sax, clarinet

Frank Gratkowski – reeds, flutes

Matthias Müller -trombone

Uli  Kempendorff – tenor sax

Christian Ferlaino – sax (2nd set)

Tobias Delius – tenor sax (2nd set)

27.2

Michael Moore – alto sax, clarinet

Tobias Delius – tenor sax, clarinet

Chino Shuichi – piano 

Willi Kellers – drums

28.2

Michael Moore – alto sax, clarinet

Andrea Parkins – electronics, accordeon

Marie Takahashi – viola

Steve Heather – drums

29.2

Michael Moore – alto sax, clarinet

Achim Kaufmann – piano

Antonio Borghini -bass

Christian Lillinger – drums

POST CORONA PROGRAM

Friday June 5th – first concert on stage!

SAWT OUT
Burkhard Beins – percussion
Mazen Kerbaj – trumpet 
Michael Vorfeld – percussion

Friday June 12th – Pohlonaise 17:00 – 23:00 (concert start at 20:00)

Marina Cyrino [flutes]

Matthias Koole [el. guitar]

link

Friday June 19th

DLW

Christopher Dell – vibraphone

Jonas Westergaard – bass

Christian Lillinger – drums

Friday June 26th – Pohlonaise and demonstration to make Pohlstrasse a “spielstrasse” 

The Real Hook

Henrik Walsdorff – sax

Antonio Borghini – bass

Jan Leipnitz – drums

Friday July 3rd 

Ute Wassermann – voice

Joke Lanz – turntables

link

Wednesday – Friday July 8th, 9th and 10th

Simon Sieger – piano

Joel Grip – bass

Michael Griener – drums (not on 9th)

July 31

Mullet

Toby Delius

Charly Birkenhauer

Steve Heather

August 1

Christian Lilinger

Toby Delius

5-8 of August
Gnawa Nights curated by Rachid Lamouri

Wednesday 5th

Yassin Charbatli – guembri, gesang
Mehdi Madhouni – percussion, gesang

Shingo Ali Masuda – kanoun

Ayoub Benabou – karkabou, gesang

Rachid Lamouri – karkabou, gesang

Thursday 6th

Yassin Charbatli – guembri, gesang
Reda El Foundok – karkabou, gesang

Ayoub Benabou – karkabou, gesang
Rachid Lamouri – karkabou, gesang

Friday 7th

Yassin Charbatli – guembri, gesang
Reda El Foundok – karkabou, gesang

Ayoub Benabou – karkabou, gesang
Rachid Lamouri – karkabou, gesang

Saturday 8th

GNAWA JAZZ

Rachid Lamouri – guembri

Haroaki Otaki – posaune

Joel Grip – bass
+ guests

12-15 of August
Topsi Unter Haltung

Antonio Borghini (not on 12th), Franziska Hoffmann, Joel Grip, Marie Takahashi, Kalle Mews (only on 12th), Hiroki Mano (only on 13th), Izumi Ose (only on 14th)

Wed. 19.8

DER LANGE SCHATTEN

Michael Thieke – clarinet

Håvard Wiik – piano

Antonio Borghini – bass

Thu. 20.8

SCHATTEN SPIEGEL #1

DER LANGE SCHATTEN + Emilio Gordoa – vibes

Fri. 21.8

SCHATTEN SPIEGEL #2

DER LANGE SCHATTEN + Jonas Westergaard – bass

Sat. 22.8

SCHATTEN SPIEGEL #3

DER LANGE SCHATTEN + Toby Delius – tenor sax, clarinet

26-29.8.2020

Curated by Axel Dörner

26. August
IMD
Sukandar Kartadinata – guitar, electronics
Axel Dörner – trumpet, electronics
http://www.imd.glui.de/


27. August
Tony Buck – drums
Axel Dörner – trumpet, electronics


28. August
Die Enttäuschung
Rudi Mahall – clarinet, bassclarinet
Axel Dörner – trumpet
Jan Roder – bass
Michael Griener – drums


29. August
Die Enttäuschung
Rudi Mahall – clarinet, bassclarinet
Axel Dörner – trumpet
Michael Griener – drums

2-5 of September

curated by Kaja Draksler

02. September

Punkt.Vrt.Plastik

Kaja Draksler – piano
Petter Eldh – bass
Christian Lillinger – drums

03. September

Elias Stemeseder – Synthesizer
Kaja Draksler – piano
Christian Lillinger – drums

Ignaz Schick- turntables

04. September

Axel Dörner – trumpet
Kaja Draksler – piano

Antonio Borghini – bass

05. September

Marcin Masecki – piano
Kaja Draksler – piano

9 of September

Eldar Tsalikov – saxophon, clarinet

Rudi Mahall – clarinets

Joel Grip – double bass

Michael Griener – percussion

10 of September

Erinnerung an Litfaß

Niklas Fite – guitar

Joel Grip – double bass

Sven-Åke Johansson – drums

11 of September

Jasper Stadhouders – guitar

Liz Albee – trumpet

Samuel Hall – drums

Klaus Küvers – double bass

Markus Krispel – Alto Saxophone

12 of September

Jasper Stadhouders – guitar

Luca Marini – drums

Markus Krispel – Alto Saxophone

Xavier Lopez – electronics & piano

Hilary Jeffrey – Tuba & Trombone

16 of September

Raed Yassin – electronics

Ute Wassermann – voice

17 of September

Gustavo Obligado – alto sax

Sofia Salvo – baritone sax

Christian Kühn – guitar, viola 

Kido Gohn – cello

18-19 September

Gnawa nights

Rabii Harnoun (Guembri,  Gesang)

Houcine Anjjar (Karkabou Gesang)

Rachid Lamouri (Karkabou Gesang)

Mehdi Madhouni (Karkabou Gesang)

Abdechafi Sobaire (Karkabou Gesang)

in collaboration with Gnawa Deutschland e.V.

23-26 of September

curated by Berlin label “Trouble in the east”

23.9. mittwoch

CAVENATI/DÖRNER/GSCHLÖSSL/SUNDLAND/SCHRÖTELER

Alberto Cavenati – guit

Axel Dörner – tp

Gerhard Gschlößl – tb

Dan Peter Sundland – ebass

Daniel Schröteler – dr

24.9. donnerstag

MADNESS & ARROGANCE in CZECHIA

Gerhard Gschlößl – tb

Marc Schmolling – piano

Jan Roder – bass

Martial Frenzel – dr

25.9. freitag

OZONE

Alberto Cavenati – guit

Ben Lehmann – bass

Jan Leipnitz – dr

26.9. samstag

EIN GSCHLÖßL PÖSCHL MIT CAVENATI 

Gerhard Gschlößl – tb, sousa

Alberto Cavenati – guit

Sunk Pöschl – dr

EXTRA TUESDAY CONCERT:

29 September

Michael Zerang

Velvet Bell

Solo percussion

30 September

Eric Bauer – electronics

Carina Khorkhordina – trumpet

Axel Dörner – trumpet

1 October

Siri Salminen – movements

Sofia Salvo – baritone sax

2 October

1. Set

Rieko Okuda – Viola & Piano
Antti Virtaranta – Double Bass
Emilio Gordoa – Percussion

2. Set

Etz עֵץ

Ido Bukelman – Banjo, E – guitar, Vocals
Aziz Lewandowski – Cello, Vocals
Borys Slowikowski – Percussion, Vocals

3 October

1. Set

Markus Krispel – Bass Saxophone Solo

2. Set

Etz עֵץ

Ido Bukelman – Banjo, E – guitar, Vocals
Aziz Lewandowski – Cello, Vocals
Borys Slowikowski – Percussion, Vocals

7 October

curated by Declan Forde

Toby Delius – sax, clarinet

Declan Forde – piano

Greg Cohen – bass

Jordan Dinsdale – drums 

8 October

curated by James Banner

Elias Stemeseder – Piano

James Banner – Bass

Nick Dunston – Bass

Fermín Merlo – Drums

9 October

Simon Sieger – piano

Joel Grip – double bass

Michael Griener – drums

10 October

Tribute to Sheep

Prune Bécheau – violin

Joel Grip – double bass

14 October

Oguz Büyükberber, clarinet

Meinrad Kneer doublebass

Yorgos Dimitriadis drums & electronics

15 October

duo Yorgos Dimitriadis (drums) & Achim Kaufmann (piano) invites Michael Thieke (clarinet)

16 October

duo Yorgos Dimitriadis (drums) & Achim Kaufmann (piano) invites Andrea Parkins (electronics)

17 October

duo Yorgos Dimitriadis (drums) & Achim Kaufmann (piano) invites Miles Perkin (double bass)

21-24 October

curated by Matthias Müller

21 October

Matthias Müller – trombone 

Marie Takahashi – viola

Burkhard Beins – drums

22 October

„The Monophonic Havel“

Axel Dörner – trumpet

Matthias Müller – trombone

Roy Carroll – electronics

23 October

Matthias Müller – trombone

Rieko Okuda – piano

Sam Hall – drums

24 October

Matthias Müller – trombone

Emilio Gordoa – vibraphone

Jasper Stadhouders – electric guitar

2019

Exhibitions 

24.4.19 – 1.5.19 Sven-Åke Johansson “Pariser Mai”

01.06.19 – 20.07.19 Tefra90 “AUTOPSI POLYGLOT”

Aug 2019 Gabriele D.R. Guenther “Zipper and metal series”

September 13 – October 13 2019 “Cosmic Travellers” by Eduardo Sancamillo, curated by Daniela von Damaros. 

November 4-30 2019. Dietrich Hoffmann “The biggest demonstration in DDR, November 4, 1989”

December 9 2019 – January 6 2020: Joe Williamson, paintings/drawings.

On Stage

Full Program 2019 as PDF