Au Topsi Pohl is the organism behind the cultural content at the bar Isotop in Berlin-Schöneberg. We try to bring back the function and quality of live imaginative music and performances, wine and visual art through weeklong series of events. Au Topsi Pohl propose space and time in effort to meet something else as well as to revisit what you thought you already knew.

Here are our opening hours:
Tuesday – Saturday (Terrasse), 18-24 Uhr.

Good evening or good morning. 
This is a message of celebration and change.
Let’s start from memory and remind us all that Au Topsi Pohl has existed for 3 years. Roughly 500 concerts and a hell of a lot of fun (among other things) we will celebrate this with a Topsi 3-year birthday party on Saturday 7.5 (before, meanwhile, and after the premier of Borghini’s Banquet of Consequences). Please join us for that. 

With love and determination we are also announcing the end to the Au Topsi Pohl activities at the bar Isotop. Saturday September 3rd – after a long summer of great music as usual –  will be our last evening and concert there. Au Topsi Pohl and its association will disappear for some time to regain focus and energy in effort of popping up with new scandalous ideas and objects in the future elsewhere. 
Guten Abend oder Guten Morgen. 
Dies ist eine Botschaft vom Feiern und von Veränderung.
Wir wollen feiern, dass es Au Topsi Pohl seit 3 Jahren gibt. 
Rund 500 Konzerte und verdammt viel Spaß (u.a.) sind Anlass euch am Samstag den 7.5.  zu einer Topsi-3-Jahres-Geburtstagsfeier einzuladen (vor, während und nach der Premiere von Borghinis Bankett der Konsequenzen). 

Mit Liebe und Entschlossenheit verkünden wir auch das Ende der Au Topsi Pohl Aktivitäten in der Bar Isotop. Am Samstag, den 3. September – nach einem langen Sommer mit großartiger Musik – werden wir dort zum letzten Mal ein Konzert geben. Danach werden Au Topsi Pohl und sein Verein für einige Zeit abtauchen, um sich neu zu fokussieren und Energie zu sammeln, um in Zukunft an anderer Stelle mit neuen skandalösen Ideen und Objekten aufzutauchen.

  • Programm 12.-16.07.22

    Matthias Bauer-Woche

    Tuesday 12.07.22 

    1.set
    alchimia organica
    maria lucchese – theremin, voice
    matthias bauer – db

    2.set
    DER DRITTE STAND
    matthias müller – trombone
    matthias bauer – double bass
    rudi fischerlehner – drums

    Wednesday 13.07.22

    1.set
    anna kaluza – sax
    matthias bauer – double bass

    2.set
    DER DRITTE STAND
    matthias müller – trombone
    matthias bauer – double bass
    rudi fischerlehner – drums

    Thursday 14.07.22 

    1.set
    xenofox
    olaf rupp – guitar
    rudi fischerlehner – drums

    2.set
    DER DRITTE STAND
    matthias müller – trombone
    matthias bauer – double bass
    rudi fischerlehner – drums

    Friday 15.07. 22 

    1.set
    zsolt sörés solo – viola, electronics

    2.set
    DER DRITTE STAND
    matthias müller – trombone
    matthias bauer – double bass
    rudi fischerlehner – drums

    Saturday 16.07. 

    1.set
    foils// frank paul schubert – sax & matthias müller – tb

    2.set
    DER DRITTE STAND
    matthias müller – trombone
    matthias bauer – double bass
    rudi fischerlehner – drums

  • Programm 19.-23.07.22

    Antonio Borghini Woche

    Dienstag 19.7

    “Tail of the taleless rabbit”
    Uli Kempendorff – tenor sax, clarinet
    Antonio Borghini – bass
    Hogir Göregen – percussions

    Mittwoch 20.7

    “Die Kunst des Insideout-Schlafens”
    Rudi Mahall – bass clarinet
    Alexander von Schlippenbach – piano
    Antonio Borghini – bass

    Donnerstag 21.7

    “Peepholes have the power”
    Liz Allbee – trumpet 
    Mat Pogo – voice
    Antonio Borghini – bass
    Steve Heather – drums

    Freitag 22.7

    “The fisch upon a wish”
    Toby Delius – tenor sax, clarinet
    Charly Birkenhauer – vibes
    Antonio Borghini – bass

    Samstag 23.7

    “in der TAT”
    Toby Delius – tenor sax, clarinet
    Antonio Borghini – bass
    Tony Buck – drums

  • Programm 26.-30.07.22

    FLUT and FRIENDS – Christopher Kunz & Isabel Rößler: 8 Years On Stage

    Dienstag 26.07.

    1.Set
    Christopher Kunz – Tenorsaxophon
    Isabel Rößler – Kontrabass
    Tony Buck – Drums
    2.Set
    Christopher Kunz – Tenorsaxophon
    Dan Peter Sundland – E-Bass
    Isabel Rößler – Kontrabass
    Tony Buck – Drums

    Mittwoch 27.07.

    1.Set
    Christopher Kunz – Tenorsaxophon
    Isabel Rößler – Kontrabass
    Samuel Hall – Drums
    2.Set
    Christopher Kunz – Tenorsaxophon
    Guido Kohn – Cello
    Isabel Rößler – Kontrabass
    Samuel Hall – Drums

    Donnerstag 28.07.

    1.Set
    Christopher Kunz – Tenorsaxophon
    Isabel Rößler – Kontrabass
    Dag Magnus Narvesen – Drums
    2.Set
    Christopher Kunz – Tenorsaxophon
    Rieko Okuda – Piano
    Isabel Rößler – Kontrabass
    Dag Magnus Narvesen – Drums

    Freitag 29.07.

    1.Set
    Christopher Kunz – Tenorsaxophon
    Isabel Rößler – Kontrabass
    Joe Hertenstein – Drums
    2.Set
    Christopher Kunz – Tenorsaxophon
    Florian Müller – Gitarre
    Isabel Rößler – Kontrabass
    Joe Hertenstein- Drums

    Samstag 30.07.

    1.Set
    Christopher Kunz – Tenorsaxophon
    Isabel Rößler – Kontrabass
    Marcello S. Busato – Drums
    2.Set
    Anna Kaluza – Altsaxophon
    Christopher Kunz – Tenorsaxophon
    Isabel Rößler – Kontrabass
    Marcello S. Busato- Drums

  • 5-9.7 Topsi zu!
  • Programm 28.06-02.07.22

    CAPRICHOS (by Laura und Vero)

    Dienstag 28.06

    1st Set
    Olaf Rupp Guitar Solo

    2nd Set
    Michael Vorfeld Glühlampenmusik / Light Bulb Music

    Mittwoch 29.06

    1st Set
    Project VO
    Rieko Okuda – viola
    Antti Virtaranta – double bass

    2nd Set
    Isabel Rößler – double bass
    Guilherme Rodrigues – cello

    3rd Set
    Surprise

    Donnerstag 30.06

    KUHN FU IX
    Christian Kühn – guitar, voice, composition
    John Dikeman – tenor sax
    Sofia Salvo – baritone sax
    Esat Ekincioglu – double bass
    George Hadow – drums

    Freitag 01.07

    1st Set
    Ingebrigt Håker Flaten – double bass
    Håvard Wiik – Piano

    2nd Set
    Ingebrigt Håker Flaten – double bass
    Mazen Kerbaj – Trumpet, prepared objects
    Tony Buck – Drums

    Samstag 02.07

    Richard Scott’s Irreconcilable Funk
    Richard Scott – Modular Synthesiser/Sampler
    Dan Peter Sundland – Bass Guitar
    Steve Heather – Drums
    Sanja Star – Live Visuals

  • Programm 22.06-25.06.22

    in das House: Lara Alarcón (voice), Evi Filippou (percussion) & Mariá Portugal (percussion)

    Mittwoch 22.6

    Alarcón / Filippou / Portugal 
     mit
    Felix Henkelhausen (bass)
    Mazen Kerbaj (aufblasbare Trompete)

    Donnerstag 23.6

    Alarcón / Filippou / Portugal 
    mit
    Arne Braun (guitar)
    Philipp Gropper (saxophone)

    Freitag 24.6

    Alarcón / Filippou / Portugal 
    mit
    Juliana Perdigão (voice)
    Angelica Freitas (words)

    Samstag 25.6

    Alarcón / Filippou / Portugal 
    mit
    Cyrill Ferrari (guitar and mathematics)
    Cansu Tanrıkulu (voice)

  • Programm 14.06-18.06.22

    Dienstag 14.6 

    Willi Kellers – Drums
    Klaus Kürvers-  Bass
    Gerhard Uebele – Violin
    Chino Shuichi -Piano

    Mittwoch 15.06

    Rieko Okuda viola
    Vid Drasler  Drums 
    Jošt Drasler  Bass
    Chino Shuichi -Piano

    Donnerstag 16.06

    Vincent Laju – Shakuhachi
    Marco Maria – Klavier mit alternate Stimmung 
    Chino Shuichi –  Piano

    Freitag 17.06

    1st Set
    Elio Amberg (tenor sax) 
    Alexander Frangenheim (double bass)

    2nd Set
    Brad Henkel (trumpet)
    Leif Berger (drums)

    3rd Set
    Quartet with all

    Samstag 18.06

    1st Set
    Elio Amberg (tenor sax)
    Gabriél German Garcìa (trumpet)

    2nd Set
    Daniel Craig (electronics + tape-recorder)

    3rd Set
    Daniel Craig (electronics + tape-recorder)
    German Garcìa (trumpet)
    Elio Amberg (tenor sax + speaker)

  • Programm 7.06-11.06.22

    Dienstag 7.6

    Jan Leipnitz (drums)
    Joel Grip (bass)
    Tobias Delius (sax, clarinet)

    Mittwoch 8.6

    Jan Leipnitz (drums)
    Joel Grip (bass)
    Henrik Walsdorff (tenor sax)

    Donnerstag 9.6

    Jan Leipnitz (drums)
    Joel Grip (bass)
    Rudi Mahall (clarinets)

    Freitag 10.6

    Rudi Mahall (clarinets)
    Joel Grip (bass)

    Samstag 11.6

    Move Quintet

    Harri Sjöström (Saxophone)
    John Edwards (Bass)
    Dag Magnus Narvesen (drums)
    Emilio Gordoa Rodriguez (Vibraphone)
    Achim Kaufmann (Piano)

  • Programm 21.05-05.06.22

    Els Vandeweyer

    METAL ILLUSION:
    Els Vandeweyer: Vibraphone/Visuals
    Rieko Okuda: Piano/Electronics/Visuals

    Dienstag 31.5

    Set 1:
    Els Vandeweyer: Trash Guitar
    Klaus Kürvers: Double Bass

    Set 2:
    Project VO featuring Marcello Busato
    Rieko Okuda – viola
    Antti Virataranta – db
    Marcello Busato – dr

    Mittwoch 1.6

    Metal Illusion featuring Olaf Rupp
    “The Fishes”

    Donnerstag 2.6

    Metal Illusion featuring Mastech Prod (visuals)
    “The Dragons”

    Freitag 3.6

    Metal Illusion featuring DJ Schlucht
    “Metal Trash World”

    Samstag 4.6

    Blumenpracht featuring Almut Schlichting (Bariton Sax)
    Blumenpracht is
    Els Vandeweyer: Vibraphone and Voice
    Matthias Strassmüller: Guitar and Alesis hr-16
    Isabelle Klemt: Cello

  • Programm 24.-28.05.22

    Three nights curated by percussionist Hogir Göregen

    Dienstag 24.5 

    Hogir Göregen (Perkussion)
    Eldar Tsalikov (Klarinette) 

    Mittwoch 25.5

    Hogir Göregen (Perkussion)
    Yurdal Çağlar (Oud und Gitarre)

    Donnerstag 26.5

    Heval Trio 
    Högir Göregen (perkussion)
    Mikail Yakut (akkordeon)
    Mevan Younes (buzuk)

    —–

    Two nights curated by Guilherme Rodrigues & Harri Sjöström

    Freitag 27.5

    Harri Sjöström – Soprano & sopranino saxophones
    Guilherme Rodrigues – Cello
    Lina Alemano – Trumpet
    Steffen Roth – Drums

    Samstag 28.5

    Harri Sjöström – Soprano & sopranino saxophones
    Guilherme Rodrigues – Cello
    Sebi Tramontana – Trombone
    Libero Mureddu – Piano
    Tony Buck – Drums

  • Programm 17.-22.05.22

    Dienstag 17.5 

    Christian Kühn – guitar/viola
    Frank Gratkowski – saxophone
    Tomaš Grom – bass
    Steve Heather – drums

    Mittwoch – Samstag 18-21.5

    اسم [ism]
    Pat Thomas – grand piano
    Joel Grip – bass violin
    Antonin Gerbal – batterie

    Live recording with a grand piano!!
    How will they fit on stage? (only that is a good reason to come check this trio out)

    Most people would describe اسم [ism] as trio, and you might agree as they walk on stage and reach their instruments. One. Two. Three. Then sounds: the counting is over, no trio but a field, a magnetic cornfield of sort. Spikes of absolute Present, cruelly patient, tickle your hips until you’ll forget how you got there. A priceless gift. The Au Topsi crew is delighted to present you the only ISM we entirely trust. Yes dear friends, you’ll be in good hands; enormous, endless hands. – Cetriolo Elefante

    Sonntag 22.5 19h

    Kaufmann/Gratkowski/de Joode

    Achim Kaufmann – piano
    Frank Gratkowski – reeds
    Wilbert de Joode – bass

    Gekaufte Karten über eventbite für den Jazzkeller 69 behalten ihre Gültigkeit.

    http://www.achimkaufmann.com/kwastinfo.html

  • Programm 10.-14.05.22

    Tomaž Grom

    Tuesday 10.5.

    1st set
    Tomaž Grom – double bass, electronics, video

    2nd set
    Antti Virtaranta – double bass
    Anil Eraslan – cello
    Rieko Okuda – viola
    Tomaž Grom – double bass

    Wednesday 11.5.

    1st set
    Korhan Erel – electronics  
    Samo Kutin – hurdy gurdy
    Ute Wassermann – voice
    Tomaž Grom – double bass

    2nd set
    Axel Dörner – trumpet
    Zlatko Kaučič – drums
    Rieko Okuda – piano
    Tomaž Grom – double bass

    Thursday 12.5.

    1st set
    Burkhard Beins – percussion
    Samo Kutin – hurdy gurdy
    Ute Wassermann – voice
    Tomaž Grom – double bass

    2nd set
    Axel Dörner – trumpet
    Zlatko Kaučič – drums
    Joke Lanz – turntables
    Tomaž Grom – double bass

    Friday 13.5.

    2 sets
    Emilio Gordoa – vibraphone, percussion
    Frank Gratkowski – sax, clarinet
    Liz Allbee – trumpet
    Tomaž Grom – double bass

    Saturday 14.5.

    2 sets
    Irena Z. Tomažin – voice
    Matthias Müller – trombone
    Korhan Erel – electronics
    Tomaž Grom – double bass

    Travels financed by Slowenisches Kulturinformationszentrum, SKICA, Berlin

  • Programm 3.-7.05.22

    Tuesday 3.5.

           Eutalia de Carvalho – vocals, action
           Theo Jörgensmann – alto clarinet
           Edith Steyer – alto saxophone, clarinet, composition
           Horst Nonnenmacher – bass, composition
           Rieko Okuda – piano
           Sofia Borges – percussion , Eutalia

    Wednesday 4.5.

           Lorena Izquierdo – vocals
           Theo Jörgensmann – alto clarinet
           Edith, Steyer – alto saxophone, clarinet, composition
           Guido Kohn – cello
           Rieko Okuda – piano
           Sofia Borges – percussion

    Thursday 5.5. 

          Eutalia de Carvalho – vocals
          Rieko Okuda – piano
          Hui Chun Lin – cello
          Horst Nonnenmacher – bass, composition

    Friday 6.6 and Saturday 7.5
    Banquet of Consequences

    Premier! New Group of Antonio Borghini
    Pierre Borel – alto sax
    Tobias Delius – tenor sax, clarinet
    Rieko Okuda – piano
    Anil Eraslan – cello
    Antonio Borghini – bass violin
    Steve Heather – drums

    + 3 year birthday party of Au Topsi Pohl!!

  • Programm 26.-30.04.22

    Carl-Ludwig Hübsch

    26.4. Dienstag

    Carl Ludwig Hübsch – Tuba, Stimme
    Mazen Kerbaj – Trompete, Objekte
    Ute Wassermann – Stimme

    27.4. Mittwoch

    John Edwards – Kontrabass
    Emilio Gordoa – Perkussion
    Carl Ludwig Hübsch – Tuba, Stimme
    Miako Klein – Blockflöte

    28.4. Donnerstag

    Carl Ludwig Hübsch – Tuba, Stimme
    Dag Magnus – Schlagzeug
    Rudi Mahall – Bassklarinette
    Alexander von Schlippenbach – Klavier

    29.4. Freitag

    Liz Allbee – Trompete
    Elio Amberg – Saxophon
    Carl Ludwig Hübsch – Tuba, Stimme
    Almut Kühne – Stimme

    30.4. Samstag

    Carl Ludwig Hübsch – Tuba, Stimme
    Achim Kaufmann – Piano
    Matthias Schubert – Saxophon
    Wolter Wierbos – Posaune

  • Programm 19.-23.04.22

    She is here. We’ve tried long time to get Marina Džukljev for a week of Topsi full scale entertainment, and finally we will be able to enjoy the all withstanding touch of tone and figure heralding Marina’s close encounters with Börek and bus-rides opening and closing Novi Sad’s momentum of drills and thrills. As sidewinders encounters she’ve chosen a thorough concussion of bouncy but stunned sardines from Spree.

    Dienstag 19.04.

    Felix Henkelhausen, double bass
    Marcello Busato, drums
    Jasper Stadhouders, guitar
    Chris Pitsiokos, sax
    Marina Džukljev, piano

    Mittwoch 20.04.

    Elena Kakaliagou, french horn
    Michael Thieke, clarinet
    Korhan Erel, electronics
    Marina Džukljev, piano

    Donnerstag 21.04.

    Michael Griener, drums
    Christian Weber, bass, 
    Marina Džukljev, piano
    Mia Dyberg, sax
    Markus Krispel, sax
    Dirar Kalash, sax, oud

    Freitag 22.04.

    Ute Wasserman, voice
    Elisabeth Coudoux, cello 
    Marina Džukljev, piano
    Rudi Fisherlehner, drums

    Samstag 23.04.

    Raed Yassin, electronics
    Carl Ludwig Hübsch, tuba
    Tony Buck, drums
    Marina Džukljev, piano
    Rieko Okuda, piano
    Antti Virtaranta, bass

  • Programm 12.-16.04.22

    curated by Jukka Kääriäinen (FI) & Girilal Baars (SE)

    Dienstag 12.4

    Girilal Baars – voice, Jukka Kääriäinen – guitar, Rieko Okuda – piano, Antti Virtaranta – double bass

    Mittwoch 13.4

    Kriton Beyer – daxophone, Jukka Kääriäinen – guitar, Richard Scott – modular synths, Yorgos Dimitriadis – drums
    – Girilal Baars – voice TBA

    Donnerstag 14.4

    Brad Henkel – trumpet, Jukka Kääriäinen – guitar
    – Girilal Baars – voice, Beat Keller – guitar

    Freitag 15.4

    Tony Buck – drums, Jukka Kääriäinen – guitar, Harri Sjöström – saxophone
    – Girilal Baars -voice, Eric Bauer – electronics

    Samstag 16.4

    Emilio Gordoa – vibraphone, Jukka Kääriäinen – guitar, Mat Pogo – voice
    – Girilal Baars – voice, Guilherme Rodriguez – cello

  • Programm 5.-9.04.22

    Curated by Margaux Oswald – Pianist from the alps of Denmark

    Dienstag 5.4

    Frank Gratkowski – Saxophone
    Michael Griener – Drums
    Margaux Oswald – Piano
    Christian Weber – Double Bass

    Mittwoch 6.4

    Willi Kellers – Drums
    Alexander Frangenheim – Double Bass
    Sture Ericson – Saxophone
    Margaux Oswald – Piano

    Donnerstag 7.4

    Sture Ericson – Saxophone
    Oliver Steidle – Drums
    Margaux Oswald – Piano
    Joel Grip – Double Bass

    Freitag 8.4

    Alexander Frangenheim – Double Bass
    Michael Griener – Drums
    Sture Ericson – Saxophone
    Axel Dörner – Trumpet
    Margaux Oswald – Piano

    Samstag 9.4

    1st Set:
    Margaux Oswald – Piano
    Harri Sjöström – Saxophone

    2nd Set:
    Hein Westgaard – Guitar
    Tobias Delius – Saxophone
    Margaux Oswald – Piano

  • Programm 29.03.-02.04.22

    Melodies for lovers, Obst, and Moor

    Dienstag 29.3

    2 Toyboys play “Melodies for Lovers”

    Zoran Terzic  –  Piano/Synth
    Jan Leipnitz   –  Drums/Kram

    Mittwoch 30.3

    2 Toyboys + 1 play “Melodies for Lovers”

    Zoran Terzic  –  Piano/Synth
    Jan Roder   –  Bass
    Jan Leipnitz  –   Drums

    Donnerstag 31.3

    2 Toyboys + 2 play “Melodies for Lovers”

    Rudi Mahall  –  Clarinets
    Zoran Terzic  –  Piano/Melodica
    Jan Roder  –  Bass
    Jan Leipnitz  –  Drums

    Freitag 1.4

    Mann aus Obst

    Edith Steyer (Saxophone, Performance), Jessica Renfro (Voice, Digital Performance), Kindred Gottlieb (Performance, Lighting Design, Sculpture), Maja von Kriegstein (Driver of the Bus, Piano, Performance), Maryna Makarenko (Video, Performance), Vinicius Giusti (Sounddesign, Electronics, Performance), Wieland Möller (Drumset, Percussion, Performance)

    Samstag 2.4

    Set 1 
    Andy Moor – Guitar  
    Sara Persico voice /electronics   

    set 2 
    Andy Moor -guitar  
    Tony Buck – Drums 
    Genevieve Murphy – voice, bagpipes, electronics 

  • Programm 22.-26.03.22

    Luca Venitucci and you and the night and the music

    Dienstag 22.3

    Mazen Kerbaj – trumpet
    Tony Buck – drums
    Luca Venitucci – accordion, piano

    Mittwoch 23.3

    set 1
    Annette Krebs – konstruktion#4
    Luca Venitucci – accordion

    set 2
    Michael Thieke – clarinet
    Burkhard Beins – percussion
    Luca Venitucci – accordion

    Donnerstag 24.3

    Mat Pogo – voice
    Antonio Borghini – bass
    Steve Heather – drums
    Luca Venitucci – accordion, piano

    Freitag 25.3

    set 1
    Luca Venitucci – piano, accordion, voice (solo)
    set 2
    Axel Dörner – trumpet
    Ignaz Schick – turntables, electronics
    Luca Venitucci – accordion, piano

    Samstag 26.1

    set 1
    Michael Renkel – acoustic guitar
    Luca Venitucci – accordion
    set 2
    Sabine Vogel – flute
    Emilio Gordoa – vibraphone
    Luca Venitucci – accordion

  • Programm 15.-19.03.22

    Revuelta Series

    Tuesday 15th

    Lara Alarcon (voice, electronics) + Zustand D (clarinet, electronics)

    Sofia Salvo (baritone sax) + Caroline Cecilia Tallone (hurdy gurdy)

    Wednesday 16th

    Auguste Vickunaite (electronics)

    Sofia Borges (drums) + Rieko Okuda (piano) + Lorena Izquierdo (voice in action)

    Thursday 17th

    Revuelta de ave (Sofia Salvo b sax + Lorena Izquierdo voice in action)

    Siri Salminen (movement) + Isabel Espichicoque Anders (piano)

    Friday 18th

    Silke Eberhard (sax) + Celine Voccia (electronics)

    Birgit Ulher (trumpet) + Lorena Izquierdo (voice in action)

    Sofia Salvo (baritone sax) + Simone Weissenfels (piano)

    Saturday 19th

    1st set:
    Dirar Kalash – soprano saxophone
    Sofia Salvo – baritone saxophone

    2nd set:
    Dirar Kalash – electric guitar
    Sam Hall – drums