Programm 07.12.-10.12.21

Tuesday, 07.12 _ Louis Laurain – solo for cornet, birdcalls, and percussions _ _Michael Thieke – clarinet solo _ _ _ Duo Thieke / Laurain :::::::::::::::::::::::::::: Wednesday 08.12 _ Louis Laurain (trumpet) and Antonio Borghini (double bass) duo _ _ Jealousy Party with Mat Pogo (voice, electronics) and Roberta Andreucci (electronics) :::::::::::::::::::::::::::: Thursday, 09.12 Joe… Continue reading Programm 07.12.-10.12.21

Published
Categorized as program

Programm 30.11.-04.12.21

Tuesday, 30.11 Set 1 Xavier Lopez (electronics) Emilio Gordoa  (electronics) Set 2 Dag Magnus Narvesen (drums) Emilio Gordoa (vibraphone) Wednesday 01.12 ALLBEE-GORDOA-YASSIN Liz Allbee (trumpet) Emilio Gordoa (vibraphone) Raed Yassin (double bass) Thursday, 02.12 GRIENER-GORDOA-STADHOUDERS-tbaMichael Griener (drums)Emilio Gordoa (Vibraphone)Jasper Stadhouders (guitar) Friday 03.12 1 SetAnttiKuhnMChristian Kühn – guitarAntti Virtaranta – bassMarcello Busato – drums 2 SetAnttiKuhnM… Continue reading Programm 30.11.-04.12.21

Published
Categorized as program

Programm 23.-27.11.21

Tuesday 23.11. Cenk Ergün – Electronics Nick Dunston – Bass James Banner – Bass Wednesday 24.11 Sofía Salvo – Baritone sax Fermín Merlo – Drums James Banner – Bass Thursday 25.11 Nina Guo – Voice James Banner – Bass Friday 26.11 Axel Dörner – solo Denzler-Gerbal SBATAXBertrand Denzler – tenor saxophoneAntonin Gerbal – drums Saturday… Continue reading Programm 23.-27.11.21

Published
Categorized as program

Programm 16.-20.11.21

Tuesday 16.11.21 Eric Bauer – electronics Pablo Lienhard – cracklesynth Lena Czerniawska – drawings Wednesday 17.11.21 4 nights curated by Sara Persico #1 1. Dan Kinzelman – tenor sax 2. Sofia Salvo – bari sax Sara Persico – voice, electronics 3. Romain Bertheau – electronics Thursday 18.11.21 4 nights curated by Sara Persico #2 1. FRANKIE Franziska Aigner – cello, voice 2. AS Agnese Menguzzato… Continue reading Programm 16.-20.11.21

Published
Categorized as program

Programm 9.-13.11.21

Clarinetist Isak Hedtjärn put together a program for us this coming week. Before and after the concerts you will get to know DJ Jazzisak. Tuesday 9.11 Set 1 Isak Hedtjärn Solo – clarinet Set 2Isak Hedtjärn – clarinet Emilio Gordoa – vibraphone Wednesday 10.11  Isak Hedtjärn – clarinet Joel Grip – bass Anil Eraslan – cello… Continue reading Programm 9.-13.11.21

Published
Categorized as program

Programm 2.-6.11.21

Curated by Michael Griener & Jan Roder Dienstag, 2. November  Michael Griener – Schlagzeug & Jan Roder – Kontrabass laden ein: 1. Set Rieko Okuda – piano Jan Roder – b & Michael Griener – dr 2. Set Anna Kaluza – saxophone & Niko Meinhold – piano Jan Roder – b & Michael Griener – dr… Continue reading Programm 2.-6.11.21

Published
Categorized as program

Programm 25.-30.10.21

Monday 25.10 (yes we are open on this Monday!) Maurice Louca : synth and lapsteel guitar Tony Buck : drums Tony Elieh: electronic bass Sam Shalabi: oud and electric guitar Tuesday 26.10 – Friday 29.10 „Revuelta Series“ curated by Sofia Salvo and Lorena Izquierdo Tuesday 26.10 Edith Steyer + Miriam LeoRevuelta de ave (Lorena Izquierdo + SofiaSalvo)… Continue reading Programm 25.-30.10.21

Published
Categorized as program

Programm 19.-23.10.21

Tuesday 19.10 CD and Cassette Release of “Swinging at Topsi’s” (Astral Spirits)Niklas Fite – guitar Joel Grip – double bass Sven-Åke Johansson – drums https://swingingattopsis.bandcamp.com/album/swinging-at-topsis Wednesday 20.10 – Saturday 23.10 Mike Reed, incredible musician from Chicago puts together four different quartets for us! Wednesday 20.10 Mia Dyberg – sax Haavard Wiik – piano Joel Grip… Continue reading Programm 19.-23.10.21

Published
Categorized as program

Programm 12.-16.10.21

A week with Marina Cyrino and Matthias Koole Dienstag 12.10 Niko LFO –  modular synth Tony Buck – drums, percussion Marina Cyrino –  flutes Matthias Koole – guitars   Mittwoch 13.10 JD Zazie – turntables Tony Elieh – bass Marina Cyrino –  flutes Matthias Koole – guitars Donnerstag 14.10 Raed Yassin – double bass Tony Buck – drums,… Continue reading Programm 12.-16.10.21

Published
Categorized as program

Programm 5.-9.10.21

Mittwoch 05.10. Etz Nature songs in HebrewIdo Bukelman – Composition, banjo, electric guitar, vocal) Aziz Lewandowski – cello Borys Slowikowski – percussion Mittwoch 06.10. Double Rainbow Bryan eubanks – saxtronics Xavier Lopez – synth Derek Shirley – drums Andrew Lafkas – ebass Donnerstag 07.10. Quentin Tolimieri – keyboard Xavier Lopez – synth Derek Shirley – drums Andrew… Continue reading Programm 5.-9.10.21

Published
Categorized as program